פירות יער במשלוח עד הבית

פירות יער הוא שם כולל לפירותיהם של מספר מיני צמחים בעלי פרחים. רובם קטנים, מתוקים או חמצמצים-מתוקים ובעלי צבע בולט, ולפיכך משמשים כאלמנט טעם וצבע בתבשילים שונים. קבוצה זו משתנה מפעם לפעם, על פי מטבחים מקומיים. הם אינם בעלי מאפיינים בוטניים אחידים: הם יכולים להיות מקבצי פירות, ענבות, בתי-גלעין ומצעיות. המשותף להם הוא טעמם החמצמץ/מתוק והשימוש בהם בבישול, אפייה וקישוט.

אוכמניות מארז

14.90
יח׳
פירות יער

ואיך עברה גינת פירות היער שלך בקיץ? אוכמניות. תותים, דומדמניות שחורות ודומדמניות נקטפו עכשיו. אוכמניות מבשילות עכשיו וקיווי עוקבים אחריו בסתיו. באופן כללי, זה היה קיץ פרודוקטיבי מבחינת פירות יער. דומדמניות שחורות דשדשו מקומית בגלל החורף הארוך, כי זמן הפריחה המוקדם שלה השנה לא תמיד היה אידיאלי להפריה מספקת. מזג האוויר ההפכפך עשה בבירור טוב במיוחד לפרי הדומדמניות האדומות: חמימות מספקת הבטיחה צמיחה טובה ואספקת המים השופעת. והעקבית אפשרה לפרי להפוך שמנמן ועגול. תנודות עצומות בלחות הקרקע, שנגרמו מתקופות יבשות עם גשמים בשפע, יכלו לאפשר למשל לדמדמניות להתפוצץ בקלות במקום. 

תותים ממש צריכים פרק לעצמם. זנים עם ריח מיוחד של תותי בר הם שובי לב ביותר. זנים ותיקים כמו ‘מייז שינדלר’ ראויים להזכיר כאן, אבל גזעים חדשים עתירי ארומה כמו ‘תוחיף’ טובים באותה מידה. זנים לערוגות תותים מוצקים, כמו ‘פלוריקה’, מצוינים גם מבחינה זו, שכן הם מוכלאים עם תותי בר. ערוגות תותים הן אלטרנטיבה טובה לשתילה מכסה קרקע עבור ערוגות בצל חלקי. הם אינם מוחלפים, כפי שנדרש בתותים לגינה, לאחר שנתיים, אלא יכולים לשהות בערוגות בין שש לשמונה שנים. ערוגות תותים מוצקות פורחות ומפיקות פרי באמצעות העלים שלהן, וזו הסיבה שהפרי שלהן אינו שוכב על האדמה ואינו יכול להירקב כל כך מהר.

חשוב לדעת

עם זאת, ישנם זני תותים חדשים לגיגיות וקופסאות וכן למיטות: תותים תלויים מתאימים היטב לתליית סלים. ניתן לשים שלושה צמחים בסל תלוי אחד. בקופסאות, לעומת זאת, יש לשמור את הצמחים במרחק של 20-25 ס”מ זה מזה. מכלים עם מאגר מים הם הטובים ביותר לספק לצמחים אספקה עקבית של מים. יש לדשן עם דשן הכולל חומרים מזינים או דשן פירות יער, המכילים יותר אשלג מדשן פרחי חלון. הגרגרים צריכים את זה כדי שהפרי יבשיל טוב יותר ויהיה לו יותר ארומה.

לבסוף, עקרון התלייה פועל גם בכיוון ההפוך: אתה יכול להצמיח חתיכות קטנות יותר של סבכה או יתדות עם תותים מטפסים. עם זאת, תצטרך לקשור את התותים, כי הם לא יטפסו מעצמם. ניתן לקטוף תותים מטפסים מדצמבר ותותים תלויים ניתן לקטוף עד ינואר.

מה כדאי לעשות עכשיו: אם התותים שלכם. נמצאים במקומם כבר שנתיים וכעת הם נראים עלובים, עליכם להחליף אותם. עכשיו זה הזמן לעשות את זה. אם לא תשתלו אותם עד האביב, היבול יהיה קטן יותר בשנה הראשונה לאחר השתילה. ניתן לשתול באותה מידה באביב זנים בעלי תות שדה ותותי קיץ, שכן גם אז הם יניבו יבולי פרי טובים מספיק.